Nazwa Była Za Długa

Dawno, dawno temu w nie-tak-odległej galaktyce… ;)
Zaczęło się od dzieciństwa w „złotej erze” VHS w Polsce, kilka lat później przerodziło ów wychowanie w młodzieńcza pasję, chęć artystycznej ekspresji. Przez lata szlifowaliśmy swoje umiejętności, by z typowo amatorskich „shortów” wyjść do świata z bardziej przemyślanymi i złożonymi produkcjami.

Wszystko zaczęło się na przełomie kwietnia i maja 2004 roku, gdy nakręciliśmy nasz pierwszy film:

BOHATER AKCJI ?!

Pierwszy scenariusz, pierwsza zabawa z kamerą 8mm, montaż na VHS (!), całe mnóstwo śmiechu i dużo dużo cennych doświadczeń! :)

W styczniu 2006 – powstała idea sformalizowania naszej grupy i założenia Zespołu Filmowego NAZWA BYŁA ZA DŁUGA. Ojcem chrzestnym (tj. autorem nazwy oraz logo) został Karol Bereza. 06 luty 2006 – uczestniczyliśmy w III Przeglądzie Kina Alternatywnego KLAPS w Krasnymstawie. Tamże zostaliśmy zaproszeni do udziału w następnym Przeglądzie z własnymi produkcjami. Lipiec/sierpień 2006 – ostatnie poprawki w scenariuszach filmowych, które powstawały od początku roku. Z braku czasu dopiero w ostatniej chwili przed przeglądem zabraliśmy się do pracy, dzięki której powstały „dzieła”, które nawet dziś wydają się aktualne:

Prosta historia

Raz lepiej, raz gorzej

25-27 sierpień 2006 – I OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD KINA ALTERNATYWNEGO KLAPS 2006 – byliśmy, uczestniczyliśmy, zebraliśmy materiał (mała cząstka w ‚szczęśliwym zakończeniu filmu „Pieśń o miasteczku”). Odbyła się oficjalna premiera naszych filmów – była mała trema, lekki stesik, ale… filmy zostały pozytywnie odebrane przez publiczność – a to liczyło się dla nas najbardziej :)
W listopadzie 2006 – w ramach zajęć filmowych na Dziennikarstwie i komunikacji społecznej na WSPiA w Lublinie, rezlizowaliśmy zdjęcia do etiudy CZARNA ROZPACZ, której premiera miała miejsce w styczeniu 2007. W ramach ww. studiów, Tomasz Jan B. miał okazję wystąpić z prezentacją dotyczącą kina off-owego w Polsce – na zakończenie odbyła się projekcja filmu Prosta historia.

Czerwiec 2007 – w ekspresowym tempie tworzymy 3 dzieła – co niestety przyznajemy bez bicia – odbiło się trochę na ich jakości. Jednak najważniejsza była dla nas zabawa przy tych produkcjach:

Prawie…

Pieśń o miasteczku

Pluszaków życie własne – epizod 1

W latach 2008/2009 nastąpiła przerwa w realizacjach filmowych, wynikających z nadmiaru innych obowiązków. Jednak zimą 2009, patrząc na pogodę za oknem i wsłuchując się w twórczość Röyksoop, powstał pomysł na (bardzo) alternatywny teledysk dla cierpliwych ;)

Röyksopp – So Easy

Lata 20092011 to okres współpracy przy organizacji festiwali: Etiuda&Anima, OFF Camera, OFAFA oraz przy wydarzeniu plenerowym KRAKOW SUMMER ANIMATION DAYS.

Zimą 2011 zostaliśmy zaproszeni do realizacji klipu w reżyserii Artura Krajewskiego:

Everything In Its Right Place

Rok 2012 to dwa mini projekty:

TRZY MINUTY

Konkurs Warszawskiej Szkoły Filmowej – zadaniem była własna interpretacja materiałów źródłowych i ich montaż w wybrany przez siebie sposób.

JA.KUSZYN

mała postapokaliptyczna produkcja ;)

Rok 2013 to wyznaczanie nowej profesjonalnej drogi dla filmowej pasji.
Szkolna etiud(k)a, będąca fragmentem scenariusza K.O.W.A.L.S.K.I autorstwa Jacka Kramarskiego oraz Maxa Salawy.

Kolejna współpraca z festiwalem Etiuda&Anima w Krakowie – koordynowanie działań zespołu video, selekcja materiału oraz montaż jubileuszowego filmu:

Życzenia dla Etiuda&Anima 

Rok 2014 zaowocował nawiązaniem współpracy z Bauer Entertainment oraz realizacją filmu dyplomowego
G-ROY.

2015 – realizacja kolejnego niezależnego filmu krótkometrażowego PÓJDZIECIE WSZYSCY O PÓŁNOCY oraz sformalizowanie działalności pod szyldem mikro-przedsiębiorstwa: Zespół Filmowy Tomasz Jan Brzyszko.